top of page
519.jpg

KAPORTA BOYA

Unutmayın ! Aracınız kaza yaptığı zaman değil düzgün onarılmadığı zaman değer kaybeder.

Kaporta

Tüm dünya üzerinde en çok gelişim gösteren sektörlerden biri de sanayi sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sektör kapsamında bulunan otomotiv piyasası ise sektörü oluşturan en önemli piyasaların başında yer almaktadır. Dolayısı ile de üretim ve satışa sunulma yönünden son derece hareketli bir piyasa olduğu yönünde bilgi verebiliriz. Otomotiv sektörü kapsamında satışa sunulan arabaların da birçok farklı yönden değerlendirildiğini ve bu yönden de satın alındığını belirtebiliriz. Bu değerlendirme yönlerinden biri de kaporta olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani otomobillerin kaportası, değerlendirme açısından son derece büyük bir öneme sahip olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaporta Genel Tanımı

Taşıtın sac bölümü genel olarak kaporta anlamına gelmektedir. Yani kaporta nedir sorusuna, arabayı kaplayan sac yapı cevabını verebiliriz. Dolayısı ile de motoru, kabini ve bunun gibi diğer otomobil kısımlarını içeren sac cevabını da verebiliriz. Motorlu taşıtlarda aracın motor bölümünü kapsayan açılır kapanır yapıdaki sac, cevabı da bu yönde verilmektedir. Yani sadece motor bölümünü kapsayan sac bölüme de kaporta adı verilmektedir. Bu yönden de farklı tanımların yapıldığını, ancak genel olarak arabanın dış yapısının kaporta adı ile anıldığını söyleyebiliriz. Şimdi de kaportada dikkat edilmesi gereken noktalardan söz edebiliriz.

Lokal Boya ve Tüm Boya

Araçların kaportalarında lokal boya olması durumu, büyük bir sorun olarak değerlendirilmemektedir. Bunun sebebi ise sadece küçük boyuttaki alanların hasar görmesinin, arabanın yürüyeninde bir soruna yol açmamasıdır. Özellikle de kapılarda ya da tampon bölümlerinde söz konusu olan lokal boyaların çok sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kaporta nedir bölümünde özel tanım dahilindeki kaporta bölümü de bazı güneş tahribatları neticesinde hasar görmüş olabilir ve bu yönde de lokal boya uygulaması yapılmış olabilir. Bu noktada lokal boya anlamında sadece tavanda bir boya olup olmaması yönünde dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü tavandaki boya, ağır bir kaza sonucu oluşmuş olabilir. Ful boyalı arabalar ise bu yönden tavsiye edilmemekte ve çok ağır kazalar sonucu bu boyaların uygulandığı söylenmektedir. Bu yüzden sadece lokal boyalara sahip olan araçlar için ikinci el satın alma planının yapılabileceği yönünde tavsiye verebiliriz.

Exper Hizmeti ile Boya Ölçümü

Ayrıca son derece kolay bir şekilde boyanın ne boyutta yapıldığı yönünde bilgi alabilmek için birtakım özel hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Bu hizmetlerin başında da oto exper hizmeti gelmektedir. Bu hizmet aracılığı ile otomobilin hangi bölümünün ne boyutta boyandığını öğrenebilir ve dolayısı ile de bilgi sahibi olarak aracı satın alma yönünde bir karar verebilirsiniz. Ayrıca kaporta üzerinde bir hasar olup olmadığı yönünde de bilgi sahibi olabileceğinizi ve bu yönde de yine karar verebileceğinizi söyleyebiliriz. Söz konusu oto exper hizmetleri seçeneği ile arabanın diğer yönleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. ​

Pax Otomotiv Hasar Onarım

Tüm bu bilgi ve tecrübelerden yola çıkan Pax otomotiv 30 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle, uzman kadro ve modern tesisleri ile günümüz teknolojisine uygun bir şekilde hasara uğrayan otomobilinizin kaporta onarım ,şase onarım ve boya işlemlerini markanın üretim teknolojisine en yakın belirsiz bir şekilde onarımı yapıp müşterilerine sorunsuz ve sıkıntısız hizmet sunmaktadır.

  • Facebook
  • Instagram
  • Whatsapp
bottom of page