top of page
519.jpg

PERİYODİK BAKIM

Periyodik Bakım Nedir?
Sürücü yolcu ve araç sağlığı açısından periyodik bakım çok önemlidir. Belli süre zarfında doğal olarak eskiyen, işlevini doğru şekilde yerine getiremeyen parçaların ve işlevlerin kontrol edilmesi, gerektiğinde yenileri ile değiştirilmesi, aracın ayar ve kontrollerinin yapılması işlemine periyodik bakım deniyor. Araç marka modeline ve kullanıldığı trafik yoğunluğuna göre belirlenen kilometrelerde periyodik bakım yapılır.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?
Periyodik bakım aracın çalışma sistemine bağlı belli zaman içerisinde aşınan ve yıpranan önemli parçalarının doğru çalışmasını sağlayan bileşenlerin kontrolü, gerekli olan ayarların yapılması ve olası problemler çıkarabilecek bölüm ve parçaların kontrol edilmesini kapsayan bir bakım sürecidir. Periyodik bakımda aşağıdaki parçalar mutlaka kontrol edilir.

Yağ Filtresi Değişimi
Motor içerisinde devir daim yapan yağın temiz olması çok önemlidir. Bu nedenle de yağ çıkışında bulunan motor yapı filtresi periyodik bakımlarda mutlaka değiştirilir.

 

Polen Filtresi Değişimi
Klima sisteminin doğru ve temiz çalışmasını, havalandırmanın sağlığa uygun şekilde yapılabilmesini sağlayan polen filtresi değişimi de periyodik bakımlarda yapılan değişiklik ve kontrollerden biridir.

 

Akü Bakımı
Aracın çalışması için marş motoruna akım gönderen akü de periyodik bakımda kontrol edilir. Bağlantı kabloları, akünün elektrolit seviyeleri, akü voltajı ve kutup başı temizliği bu bakım sırasında mutlaka uzman servis tarafından yapılır.

 

Fren Sistemi Kontrolü
Önemi tartışılmaz derecede büyük olan fren balataları, fren merkezi, fren hidroliği, fren bağlantı hortumları gibi bileşenler de periyodik bakım kontrolleri içerisinde yer alıyor.

 

Egzoz Sistemi Kontrolü
Bağlantı hattında herhangi bir paslanma ya da kaçağın olmaması, aracın çalışma sistemini de etkileyecek olduğundan, egzoz açısından önemli olduğundan dolayı periyodik bakımlar dahiline giren kontrollerden biri de egzoz sistemi kontrolüdür.

Lastik Bakımı

Güvenli bir sürüş için, lastik aşınması balans ve ön düzen ayarı ile birlikte basınç, nitrojen dolumu, lastik aşınmasını içeren lastik bakımı da periyodik bakım çerçevesinde yer alıyor. Sorunlu ya da sorun çıkaracak lastikler veya ayarlar bakım sırasında düzeltilerek daha sağlıklı bir sürüş için hazırlanıyor.

Motor Yağı Değişimi

Motorun ısısının düzenlenmesini ve mekanik parçaların sürtünmeden kaynaklı aşınmalarını minimize eden motor yağı, periyodik bakım sırasında mutlaka değiştirilir ve yenilenir.

Hava Filtresi Değişimi

Motorun yanma odasına giren havanın filtrelendiği hava filtresinin de kontrolü ve değiştirilmesi önemli. Bu nedenle de yanma odasına en ufak toz ve herhangi bir parçacığın dahi girmemesi için periyodik bakımlarda hava filtresi mutlaka değiştiriliyor.
 

Yakıt Filtresi Değişimi

Aracınıza en iyi, en pahalı yakıtı da koysanız yakıt içerisinde istenmeyen maddeler olduğu sürece iyi verim alamaz, araç ve insan sağlığından söz edemeyiz. Bu nedenle yakıt içerisindeki kir ve parçacıkları temizlemek amacıyla kullanılan yakıt filtresi, periyodik bakımlarda kontrol edilerek aracın marka ve modeline göre belli periyodlarda mutlaka değiştirilmesi gereken parçalardandır.
 

Ateşleme Bujisi Kontrolü

Bujiler de periyodik olarak kontrol edilmesi gereken araç içi mekanizmalardan biridir. Aracın doğru çalışabilmesi için gerekli olan bu bileşenler de periyodik bakımlarda kontrol edilir ve gerektiği durumlarda değiştirilir.

Far ve Aydınlatma Kontrolleri

Far ve aydınlatma sistemleri de periyodik bakım dahilinde kontrol ediliyor. Gerekli düzeltme ve düzenlemeler mutlaka yapılıyor.

Süspansiyon Sistemi Kontrolü

Amortisör, rot başı ve rotillerin de periyodik bakımlarda kontrol edilmesi bir gereklilik durumunda, aşınan ya da işlevini yerine getiremeyen parça ve kısımlar bu bakım sırasında mutlaka değiştirilmelidir

  • Facebook
  • Instagram
  • Whatsapp
bottom of page